Network Sanallaştırma ve VMware NSX

Network Sanallaştırma ve VMware NSX

Merhabalar,

Son zamanlarda çok konuşulan Network sanallaştırma, SDN ve bu konularda dünyada lider firmalardan birisi olan VMware’in çözümü NSX hakkında sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

Nedir bu Software Defined Network(SDN)? Network’ü nasıl sanallaştıracağız? Bu gibi sorular son zamanlarda IT yöneticilerinin ve özellikle bizim gibi Network’e yıllarını vermiş insanların kafasını bir hayli meşgul etmekte. Çünkü biz networkcüler her zaman kabloyu switch’e veya router a bağlar ışığın yandığını görür ve konfigürasyonumuza öyle başlarız. Peki şimdi ne değişti de network sanallaşıyor? Aslında değişen şey data center’daki ihtiyaçlar. Yani data center’larımız içinde artan doğu batı trafiği ve virtual machine (VM) hareketliliği (mobility) network’ün de bu ihtiyaçlara cevap vermesini ve esnek olmasını elzem hale getirdi.  Bundan 4-5 yıl önce Data Centerlarda trafiğin büyük bir çoğunluğu kuzey-güney (Client-Server trafiği) yönünde iken geldiğimiz noktada ise bu trafiğin neredeyse yarısından fazlası doğu batı yönünde oluşmaya başladı. Bunun en büyük sebebi tabi ki artan kullanıcı ihtiyaçları ve buna ek olarak web, uyguluma ve database sunucu sayılarının sürekli artmasıyla bu sunucuların birbirleri arasındaki network trafiğinin (doğu-batı trafiği) artıyor olmasıdır. Tabi ki bu sunucular arasındaki güvenliğin önemi de gün geçtikte artıyor.

Bundan 10 yıl önce aynı mevzular sunucu sanallaştırma için konuşuluyorken, geldiğimiz noktada sistem yöneticilerinin hemen hemen hepsi IT altyapılarında sunucu sanallaştırma kullanır oldu. Yine geçmiş yıllarda sunucularımızın markası modeli çok önemliyken bugün geldiğimiz noktada bizim için sadece kaynaklarımız yani RAM ve CPU değerleri önem arz ediyor. Bir işletim sistemini kurmak onu bir sunucu dan diğerine taşımak önceleri saatlerimizi alırken şuanda dakikalar hatta saniyeler içinde bu işlemleri yapabiliyoruz (Şekil-1). Aynı esnekliklerin Data Center networkleri için de olması artık mümkün.

Şekil-1 Server ve Network Sanallaştırma Mimarisi

Peki network dünyasına geri dönersek, bundan 6-7 yıl önce x marka bir router’ın içini merak edip açtığımda içinde anakart, bildiğiniz bilgisayar diski, ram ve dış kısmında ise ufacık bir flash disk görmüştüm. İşte diğer saydığım parçalara göre en ufak ekipman olan bu flash içerisinde, tüm fonksiyonları kontrol eden ve aslında esas işi yapan işletim sistemi bulunuyordu ve cihaza esas gücünü veren bu saydığım donanımlardan ziyade içinde koşan yazılımdı. İşte sunucu sanallaştırma için 10 yıl önce başlayan sürecin bir iki yıl önce network için başladığını görüyoruz. Bir iki mouse tıklaması ile bir router yaratmak aynı şekilde bir switch yaratıp makineleri bu switch e bağlayıp switch’i de bu yaratılan routera (gateway router) bir mouse tıklaması ile bağlamak kulağa hoş geliyor olsa gerek. Networkcüler hemen korkmasın işsiz mi kalacağız diye (özellikle CCIE’ler) hayır işsiz kalmayacağız gelişen ve değişen bu dünyaya bizde ayak uyduracağız.

VMware NSX Genel Bakış

VMware 2012 yılında , şimdilerde kıymeti daha iyi anlaşılan bir satın alma ile bu alanda faaliyet gösteren Nicira firmasını bünyesine kattı. Özellikle distribute (dağıtık) edilen network kaynakları anlamında VMware NSX ürünü bize muazzam yenilikler sağlıyor. Aslında VMware ortamımızda NSX den önce de Distributed Switch (VDS) kullanılıyordu. NSX ile beraber VMware , çözüm yelpazesine  distributed firewall (Burası çok iddalı), distributed router , distributed load balancer ve bunlara ek olarak VPN özelliklerini de sağlıyor. Büyük bir datacenter networkünde , oluşturduğunuz sanal bir switch veya routerın , fiziksel altyapıda kullanılan cihazların marka/model ve yapılandırmasından bağımız olarak tüm sunucu altyapısına dağıtık olarak hizmet verdiğini düşünün. Kullanıcılara IT yönetimi açısından muazzam bir operasyonel kolaylık ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Şekil-2 Network Sanallaştırma

SDN (Software Defined Network)’ün tam manası ile ne olduğunu ve bize nasıl bir dünyanın kapılarını araladığını VMware NSX ile ilgilenmeye başladıktan sonra daha net anlamaya başladım. VMware NSX çözümü  , Distributed Firewall, Router ve Load Balancer gibi dağıtık servis özelliklerini kendi yerel yazılım kodu ile sağlayabilirken buna ek olarak bu alanlarda çözüm sunan diğer üreticiler içinde entegrasyona açık bir altyapı sağlamaktadır. VMware NSX ,  Palo Alto, Mcafee (Intel Security), Checkpoint ve Trend Micro gibi üreticilerin çözümlerini kendi altyapılarına (Hypervisor) entegre etme fırsatı vermektedir. Yani Rest API üzerinden haberleşerek bu üreticilerin yapabilirliklerini NSX ortamına taşımalarına izin vermiştir. Örneğin VMware NSX üzerindeki Firewall Layer 4 çalışmaktadır , eğer layer 7 bazında FW filtreleri uygulamak istersek Palo Alto veya Checkpoint ile entegrasyon sağlayarak Data Center içindeki bu East-West trafiğini Layer7 FW üzerinden geçirebiliyor ve uygulama bazında güvenlik politikaları belirleyebiliyoruz. İleriki makalelerde Palo Alto FW entegrasyonun nasıl olduğu konusuna da değinmeye çalışacağım.

 VMware NSX ürününün bize vadettiği en büyük yeniliklerden bir diğeri de Micro-Segmentation. Belki bu kelimeyi şu sıralar sıklık ile duyuyor olabilirsiniz. Micro-Segmentation Data Center içindeki segmentasyonumuzu micro seviyelere yani VM başına yapabiliyoruz. (Şekil-3)Peki bu nasıl oluyor? Her bir VM başına FW mu kuracağız? Her birine ayrı ayrı kural mı yazacağız?


Şekil-3 VMware NSX Micro-Segmentation

Tabi ki her bir sanal makine için tek tek kural yazmayacağız. Daha sonraki makalelerde daha detaya gireceğimizden sadece şunu söylemek istiyorum ki genel ekranda yazacağınız Security Gruplar için (sanal makineler çeşitli filtrelere göre dinamik olarak bu gurupların üyesi oluyor) yazacağınız kurallar bu sanal makinelerin NIC lerine yazılıyor. Yani daha trafik sanal makineden çıkarken firewall kural yazabiliyor oluyoruz. Bu kısımlara ileride daha detaylı girilmesi gerektiğini düşündüğümden bu kadar bilginin yeterli olduğunu düşünüyorum.

Şimdiye kadar olan bölümde Network Sanallaştırma, NSX’in esneklik ve güvenlik özelliklerinden bahsettik. Bunların yanında VMware’in vRealize automation (veya open olarak OpenStack) ürünü ile de entegre edildiğinde muazzam otomasyon özellikleri ortaya çıkıyor. Bu kısmın da kafamızda biraz şekillenmesi amaçlı bir örnek verecek olursak, istek yapılacak bir sanal makine ile beraber oluşturulacak olan network, security ve L4/L7 servisler sizin bir onayınız ile otomatik oluşturulmasını düşünebiliriz. Bu bölüm de data center içindeki özellikle provisioning sürelerini çok kısaltacağa benziyor.

Eğer vakit bulabilirsem bir sonraki makalemde VMware NSX ürünün genel mimarisi ve kompenentleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.