E-Posta Güvenliği

E-posta güvenliği, bir e-posta hizmetinin veya hesabının erişimini ve içeriğini korumak için kullanılan toplu önlemleri ifade eder. E-posta güvenliği sayesinde hem kullanıcı hem de kurumlar kendilerini virüs, spam, kimlik ve veri hırsızlığı, dolandırıcılık, fidye yazılımları gibi birçok tehditten koruyabilmektedir. Özellikle fidye yazılımları (ransomware) ve şifre çalma (phishing) tarafında artan tehditler sebebiyle e-mail güvenliği ayrı bir öneme sahiptir.

Sadece e-maildeki bir linke tıklayarak sisteminize bir virüsün bulaşmasını sağlayabilir ve değerli dosyaların şifrelenmesi, hassas bilgilerin çalınması ve sisteme erişim kısıtlaması yaşanabilir. Bu nedenle e-postaları güvence altına almak herkes ve her kurum için hayati bir rol oynamaktadır.

İhlallerin %95’inin insan hatasından kaynaklandığı düşünüldüğünde e-mail güvenliği bir o kadar daha önemli hale gelmiştir. Çünkü e-mail hizmeti kişi odaklı bir hizmettir. Çünkü günümüzde bilgisayar korsanları yazılım ya da donanımlardaki teknik hatalardan ziyade insan hatalarından yararlanma eğilimindedir. Bu yüzdende günümüzde E-Posta Güvenliği kurumların olmazsa olmaz alması gereken güvenlik önemlerinin başında gelmektedir.

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.