Web Güvenliği

Web güvenliği kullanıcıların belirli URL’leri veya web sitelerini görüntülemesini engelleyen bir teknolojidir. Web filtreleri farklı şekillerde yapılır ve bireysel, aile veya kurumsal kullanım için çeşitli çözümler sunar.

Web güvenliği, interneti güvenle kullanmakla ilgilenen herkes için saldırıları veya veri kaybını önlemeye yardımcı olacak mükemmel bir araç olabilir. Çalışanların web aktivitelerini izlemek ve filtrelemek BT politikalarının etkin bir şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Web filtreleri sayesinde kullanıcılar, bilgisayarlarında kötü amaçlı kod yürütecek sitelere girmekten korunmuş olur. Böylece kurumlar gelişmiş tehditleri durdurma, veri hırsızlığını engelleme, web erişiminde kontrol ve görünürlük elde ederler.

Web Filtrelemeyi kullanan en büyük üç grup şunlardır:

Ebeveynler – çocuklarının istenmeyen veya uygunsuz buldukları içeriğe erişmesini önlemek,

İşletmeler – Çalışanların işleriyle ilgili olmayan web sitelerine erişmesini engellemek,

Okullar – Saldırgan ve dikkat dağıtıcı içeriği engellemek ve kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı korunmak

Okullar veya kütüphaneler gibi internet erişimi sunan kuruluşlar için CIPA (Child Internet Protection Act), açık alan internet hizmeti veren işletmeler için 5651 Sayılı Kanun ve kurumlar için mecbur olan KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) gibi mevzuatlar bir filtreleme çözümü uygulanmasını zorunlu kılmıştır.

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.