Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM)

Veri güvenliği konusunda yetkili ve ayrıcalıklı kişilerin hesap bilgileri tartışmasız önemli bir konudur. Bu alanda “Privileged Access Management (PAM)”, “Privileged Identity Management (PIM)” , “Identity And Access Management (IAM)” gibi isimlerle karşımıza çıkan Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM), bir BT ortamındaki kullanıcılar, hesaplar, süreçler ve sistemler için “ayrıcalıklı” erişim ve izinlere sahip kişilerin hesaplarını saklamak ve kontrol altında tutmak için yüksek güvenlikli bir ortam oluşturur.

Ayrıcalıklı erişim genellikle bir şirketin siber tehditlerle en çok hedeflenen yönüdür. Çünkü ayrıcalıklı erişimi olan hesaplar, müşteri kimlikleri, finansal bilgiler ve kişisel olarak tanımlanabilen en değerli ve gizli bilgilere erişimi olan hesaplardır. Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) ile şirketler, verilerini özellikle bu hesapları hedef almış tehditlere karşı koruyabilir. Bunun yanında kullanıcıların belli politikalara göre yetkilendirilmesi, erişim haklarının ve izinlerin sınırlandırılması, hesapların izlenmesi, aktivitelerin tespiti, hesapların tek merkezden yönetilmesi ve kontrol altında tutulmasını gibi birçok fayda sağlanmış olur.

PAM ayrıca güvenli bir parola kasasıdır. Böylece kurumlarda kişilere bağlı parola saklama teknikleri ve getirdiği riskler de ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca PAM sayesinde kurumlarda Sarbanes-Oxley, GPDR, NIS, PCI-DSS, HIPAA ve ISO 27001 gibi uyumluluk ve uygunluk standartlarındaki maddelerin birçoğu sağlanmış olunur. İşte bu nedenle PAM kurumlar için çok daha önemli bir hale gelmektedir.

 

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.