Yeni Nesil Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarları şirketlerin çoğunluğu için standart bir güvenlik aracıdır, ancak günümüzün değişen tehdit ortamında yeni nesil güvenlik duvarları uygun koruma sağlayabilen tek güvenlik duvarlarıdır.

Gartner, yeni nesil güvenlik duvarlarını (NGFW) “Uygulama düzeyinde denetim, izinsiz giriş önleme ve güvenlik duvarının dışından istihbarat getiren bağlantı noktası / protokol denetimi ve engellemenin ötesine geçen derin paket denetimi yapan güvenlik duvarlarıdır.” şeklinde tanımlar.

Yeni nesil güvenlik duvarları geleneksel güvenlik duvarının daha gelişmiş bir sürümüdür. Geleneksel güvenlik duvarı ile yeni nesil güvenlik duvarı arasındaki en belirgin fark NGFW’in paketleri uygulamalara göre filtreleme yapabilmesidir. NGFW’ler, analiz ve imza eşleşmesi kullanarak uygulamaların kapsamlı denetimini ve görünürlüğünü sağlar. Güvenli uygulamaları ve istenmeyen uygulamaları ayırt etmek için beyaz listeler veya imza tabanlı bir IPS kullanabilirler.

NGFW’ler kötü amaçlı yazılımların bir ağa girmesini engelleyebilir, bu da geleneksel güvenlik duvarlarının asla başaramayacağı bir şeydir. NGFW’ler temel güvenliklerini geliştirmek isteyen şirketler için düşük maliyetli bir seçenek olabilir, çünkü antivirüslerin, güvenlik duvarlarının ve diğer güvenlik uygulamalarının çalışmalarını tek bir çözümde birleştirebilirler.

Güvenlik duvarı her işletme için bir gerekliliktir. Bugünün ortamında, yeni nesil bir güvenlik duvarına sahip olmak neredeyse aynı derecede önemlidir. Kişisel cihazlara ve daha büyük ağlara yönelik tehditler her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Bir NGFW’nun sunduğu esneklik sayesinde birçok saldırı çeşidinden kendisini koruyabilir.

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.