Veri Depolama

Verinin her alanda kritik ve bir o kadar önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Aslında yaşadığımız döneme veri çağı demek de yanlış olmaz. Çünkü yoğun bir dijitalleşme sürecine girdiğimiz çağımızda veri erişilmedikçe, işlenmedikçe ve hızlı sunulmadıkça kurumların hizmet sağlanması da mümkün olmamaktadır. Paranın bile veriye (bitcoin) dönüştüğü görmekteyiz. Veri artık kurumların yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli en temel yapı taşı olmuştur.

Veri, karakterine ve erişim tipine göre de farklı formlarda karşımıza çıkmaktadır. Karakterine göre “Yapısal (Structured)” ve “Yapısal Olmayan (Unstructured)” veri olarak ayrılırken, erişim tipine göre de “Sıcak (Hot)”, “Ilık (Warm)” ve “Soğuk (Cold)” olarak ayrılmaktadır. Yapısal olan veriler günümüzde veri tabanı, sanallaştırma gibi altyapılarda aktif kullanılırken, yapısal olmayan veriler daha büyük bir sahada üretilmektedir. Örneğin sosyal medyada kullanılan resim ve videolar gibi, ya da yedekleme verileri ya da hastanelerde çekilen rontgen, ya da alış veriş merkezinde güvenlik kamerasının çektiği video kaydı, IOT merkezli veriler, SIEM logları vb.

Opdotech olarak verinin bu kadar kritik olduğu çağımızda verinin her karakteri ve tipi için yeni nesil ve uçtan uca entegrasyon sağlayan çözümler sunarak firmalara en yüksek faydayı sağlamaktayız.

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.