Veri Merkezi Ağ Çözümleri

Veri merkezleri içindeki ağ trafiği ve bu ağ trafiğinin görünürlüğü gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Veri merkezlerinde özellikle sanallaştırma teknolojilerinin gelişmesiyle beraber ağ katmanında ciddi hareketlilik ortaya çıkarken, kurumların içinde bulunduğu rekabet ortamından dolayı da kullanıcı ve uygulamaların veriye her zamankinden daha hızlı erişmeye ihtiyacı vardır. Bu noktada da verinin ağ içinde hızlı transfer edilmesi büyük bir önem kazanmaktadır. Bu yüzden veri merkezinde kullanılacak ağ cihazlarının yüksek performanslı ve gelişmiş özelliklere sahip olması gerekir.

Ayrıca veri merkezi içindeki uygulamaların çeşitliliği ve ağ katmanının üstündeki sunucu ve sanallaştırma katmanlarının dinamikliği, veri merkezi içinde Software Tabanlı Ağlar (SDN) mimarilerinin de hızla yaygınlaşmasına sebep olmuştur. SDN çözümüyle veri merkezindeki ağlar, daha sezgisel ve daha entegre bir hal almıştır. Aynı zamanda veri merkezi içindeki verilerin artması yine veri merkezi içindeki bu verilerin güvenliğinin sağlanmasını da zorlaştırmıştır. Bu verilerin segmentasyonunu sağlamak için SDN çözüm üreticileri güvenlik tarafına da ciddi yatırım yapmışlardır. Veri merkezi içindeki bu verilerin sunucudan trafiğin ağa aktarıldığı noktadan başlayarak en mikro seviyelerde güvenlik sağlamaktadır. Mikrosegmentasyon adı verilen bu yaklaşımla veri merkezlerinde en derin ağ güvenliği imkanı doğmuştur.

Opdotech olarak müşterilerimizin veri merkezlerindeki ihtiyaca göre en doğru SDN ve ağ cihazı (switch) çözümlerini kullanmalarına yardımcı oluyoruz.

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.