Geniş Alan Ağ ve SD-WAN Çözümleri

Veri merkezi ve kampüs ağlarındaki gelişmeler geniş alan ağlarında da görülmektedir. Özellikle çok şubeli kurumlarda şubelerde kullanılan uygulamalar ve bu uygulamaların kritikliği geniş alan ağlarını değişeme zorlamıştır. Bu değişim ile beraber daha kolay yönetilen, görünürlüğü üst düzeyde olan, uygulama duyarlı ve yazılım tabanlı geniş alan ağları konsepti olan SD-WAN (Software Defined Wide Area Network) çözümleri önem kazanmıştır.

SD-WAN ile beraber tüm şube ağlarımızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde hazır hale getirirken, şube hatlarını daha efektif kullanmak mümkün hale gelmiştir. Şubelerimizdeki uygulamalar, uygulama yapısına uygun hatları tercih edebilmektedir. Tüm yapıyı tek merkezden yönetme (controller) mimarisi SD-WAN çözümlerinde olmazsa olmaz bir durumdur.

Merkezi Yönetim yapısının getirdiği faydalardan biri de görünürlülüktür. Böylece tüm geniş alan ağımızdaki uygulama trafiklerini, hat yoğunluklarını, cihaz durumlarını, kullanıcı davranışlarını ve daha bir çok bilgiyi merkezi  yönetim birimi üzerinden görmek mümkün olmaktadır.  SD-WAN çözümlerinin kampüs ağlarına entegrasyonu sayesinde ugulamaların uç noktadaki şubeden, kampüs networküne ve hatta veri merkezi içindeki uygulama havuzuna kadar takip edebilmek mümkündür.

SD-WAN çözümlerinin getirdiği avantajlardan bir tanesi de daha önce geniş alan ağlarında kapalı bir ağ olduğu için çok önemsemediğimiz güvenliktir. SD-WAN çözümleriyle beraber güvenliği, geniş alan ağının uç noktalarına da uygulamak mümkün hale gelmiştir.

Opdotech olarak sunduğumuz çözümler ile müşterilerimizin tüm networkünü uçtan uca ele alıyoruz. Müşterilerimize daha entegre, görünürlüğü üst düzeyde olan, uygulama duyarlı ve güvenliği üst düzeyde olan geniş alan ağı çözümleri sunuyoruz.