Yük Dengeleme

Veri merkezlerindeki ağ trafiği miktarı son yıllarda ciddi oranda artmıştır. Bu artış ile beraber bu trafiğin veri merkezi içinde doğru sunuculara yönlendirilmesi önemli bir konu halini almıştır. Sunuculara gelen bu ağ trafiği yükünü, belli kurallara göre dağıtarak web uygulaması, web sitesi, veri tabanı vb. hizmetlerin performans ve güvenirliliği arttırılmaktadır. Bu trafiğin sunuculara dağıtılması ve dengelenmesi işlemini gerçekleştiren sistemler “Load Balancer” olarak adlandırılırken yapılan işleme de  “Yük Dengeleme (Load Balancing)” adı verilir. Load balancer’lar, HTTP, HTTPS, TCP ve UDP olmak üzere 4 temel trafik türü üzerinde verilen kurallara göre yük dengeleme işlemini gerçekleştirir.

Yük dengeleme cihazları/yazılımları (load balancer) veri merkezimizdeki kritik sunuculara gelen bu trafikleri sadece trafik miktarına göre değil aynı zamanda sunucular üzerindeki kaynaklara göre de yapabilmektedirler. Dolayısıyla veri merkezlerinde iş sürekliliğinin de önemli bir parçası haline gelmişlerdir. Bunu aynı veri merkezi içinde sağlarken uzak lokasyonlardaki veri merkezleri içinde sağlayabilmektedirler.

Peki kurumlar neden Load Balancing çözümü kullanmalıdır?

  • Erişilebilirlik ve sunucu sürekliliği en üst seviyeye çıkarılır. Bu sayede sunucu sistemi kullanıcılar için her zaman hazır ve erişilebilir durumda olur. “single point of failure” riski ortadan kalkar.
  • Dönemsel olarak yaşanacak trafik artışlarında dahi gecikmeler ve erişim kesintileri yaşanmayacağı için verilen hizmetten kullanıcı ve müşteriler memnun kalır.
  • Kullanıcılar en uygun uygulama / veri tabanı kaynaklarına yönlendirileceği ve uygulama / veri tabanı optimizasyonu sağlanacağı için perfromans sürekliliği sağlanır.

Opdotech olarak alanında lider markalarla yük dengeleme çözümleri sunmaktayız.

 

 

E-Bülten Kayıt

Opdotech ve sektör hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.